Sinulla on aina vaihtoehto!

Sanotaan, että vaihtoehdot alkavat kolmesta. Yksi on pattitilanne, kaksi on joko-tai, mutta kolmesta voi jo valita.

Kuvittele mielessäsi pallo. Tätä palloa voi tarkastella kaikista eri suunnista. Sitten kuvittele, että se pallo on asia, jota pohdit tai joka sinun pitää ratkaista. Jos olet aiemmin tarkastellut asiaa yhdestä suunnasta, voit kuvitella sen olevan yksi pallon tarkastelukulmista. Huomaa, miten paljon eri lähestymissuuntia sinulla todellisuudessa on.

Jos jumitut yhteen näkökulmaan, voit syystäkin pitää itseäsi kapeakatseisena. Muut näkökulmat saattavat olla pelottavia tai et jostain syystä arvosta niitä. Jokainen meistä jumittuu johonkin näkökulmaan pidemmäksi aikaa -se on evoluution tapa säästää energiaa.

Näkökulman vaihtaminen on todellakin tietoinen päätös. Kokeile!